ANADOLU ÇİFTÇİ MECLİSİ-ANAÇİM

Anadolu Çiftçi Meclisi, Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu bünyesinde, ülkemizin coğrafi bölgelerine göre seçilmiş öncü çiftçi, üretici ve tarım-gıda sektör temsilcilerinden oluşan bir istişare kurulu platformudur. Bu kurul da, Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Veteriner, Gıda Teknikerleri de temsil edildiği gibi bu uzmanlarımız teknik bilgi ve deneyimleri ile destek vermektedirler.

Bu meclisimiz, ülkemizin tarımın gelişmesinde, çiftçilerimizin refah seviyenin artırılabilmesinde, gençlerimizi kırsal alanlara yönlendirilebilmesinde her coğrafi bölgesinin kendine has sorunları olduğunu görüyor ve bu gerçeklere göre faaliyetlerini yürütmeye çalışmaktadır.

Bu sorunlar bölgesine göre yapısal, iklimsel, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak değişiklik göstermektedir. Milli Tarım reformları, politikaları belirlerken ve/veya tarımsal kalkınma planlarını oluştururken bölgesel olarak bu değişkenleri ayrı ayrı ele alınması gerekliliğin farkında olan kurulumuz, bu farkındalığı bu politikaları oluşturan ilgili kamu-kurum ve kuruluşlara destek, bilgi ve verileri sahadan toplayarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Tarımsal kalkınmanın geliştirilmesi, tüm sektör temsilcilerin bildiği gibi başta çiftçimiz olmak üzere yüzlerce yan sanayi sektörlerinde kalkınmasına vesile olacağı malumdur. Unutulmamalıdır ki! “TARIM HERŞEYDİR”

Anadolu Çiftçi Meclisimizde görev alan alanındaki uzman üyelerimiz, tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerin/üreticilerin, ekim, üretim, hasat ve pazarlamaya yönelik sorunları ve çözüm önerileri üzerine istişare etmektedir.

Ve çıkan sonuçları yılda en az 2 kez rapor haline getirip, doğrudan T.C. Tarım ve Orman Bakanı’na ve Cumhurbaşkanlığı makamına sunmayı kendilerine sosyal sorumluk olarak görev edinmişlerdir.

Bu raporlar sayesinde T.C. Tarım ve Orman Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı, herhangi bir siyasi, makam, mevki kaygısından uzak ve/veya bir bürokratik işlem süzgecinden geçmeden doğrudan çiftçilerin/üreticilerin sorunları ve bu sorunların çözümlerine yönelik düzenli ve etkili bir bilgi kaynağına sahip olmaktadır.

Ayrıca çiftçileri/üreticileri bu platform altında toplayarak onların ihtiyacı olan her türlü eğitim, teknik, mühendislik, sözleşmeli tarım, markalaşma ve pazarlama konusunda ortak akıl ve istişare ile hareket ederek, ulusal ve uluslararası pazarlama, iktisadi, ekonomik iş birliği ve kamu-kurum ve kuruluşlarla entegrasyonunu tamamlamak amacıyla kurmuştur.

 

Anadolu Çiftçi Meclisi’mizde yer alma isterseniz info@tarimkon.org adresine mail göndermeniz yeterlidir. Uzmanlarımız size geri dönüş sağlayarak işlemlerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu amaçlar doğrultusunda Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na proje olarak sununmuş, Bakanlığımız projemizi kabul etmiş, tarafımızdan yılda en az 2 kez hazırlayacağımız raporu beklemektedir. 

Ayrıca UZEYAD ve TARIMKON olarak Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan BENİ HAFİFE ALMA PROJESİ kapsamına alınmıştır.

Daha Fazla Bilgi Edinmek İsterseniz Bize Ulaşın Lütfen